Kolagen w walce ze zmarszczkami i defektami cery

Wraz z upływem czasu na naszej twarzy zaczyna pojawiać się nieestetyczna siateczka zmarszczek. Skóra traci jędrność, następują zmiany w strukturze tkanki kostnej i coraz bardziej zauważalne jest zanikanie tłuszczu podskórnego. Z czasem na skórze zaczynają się pojawiać zmarszczki, a my zastanawiamy się, jak temu zaradzić.


Sposobów na utrzymanie młodego wyglądu jest wiele, jednakże część z nich, mimo doskonałej skuteczności, jest dzisiaj nadal pomijana. Jednym ze specyfików, który wyjątkowo dobrze radzi sobie z utrzymaniem młodego wyglądu skóry, jest kolagen.

Czym jest kolagen?


Doktor Siergiej Bateczko w swojej książce „Kolagen. Eliksir piękności i zdrowia” pisze o tym, czym jest kolagen: Kolagen (grek. Kolla – klej + gennao – wytwarzać) -  jeden z podstawowych białek tkanki łącznej, odnoszący się do grupy skleroproteidów. Kolagen jest w różnych organach kręgowców i bezkręgowców, nie posiadają go tylko pierwotniaki i bakterie. Kolagen stanowi od 25 do 33% ogólnej ilości białka w organizmie – tj. 6% masy ciała.

Z opisu autora wynika więc, że kolagen jest dla nas bardzo istotnym białkiem i odgrywa zasadniczą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jego ogromne ilości znajdują się również w skórze, a niedobór jest jedną z przyczyn starzenia.

Działanie kolagenu


Zmarszczki i brudy powstają wtedy, kiedy w naszej skórze zaczyna ubywać naturalnego kolagenu. W normalnych warunkach w trakcie całego życia zdegenerowany kolagen ulega wymianie na nowy, ale w pewnym wieku proces ten jest już tak znikomy, że skóra cierpi na niedobór tego składnika.

Jeżeli w skórze jest wystarczająca ilość kolagenu, to działa on na nią podporowo. Umożliwia wiązanie wody, wypełnia blizny i sprawia, że skóra wygląda świeżo. W celu uzupełnienia niedoborów, można stosować kosmetyki zawierające kolagen w składzie, spożywać go lub poddać się zastrzykom z odpowiednio spreparowanym kolagenem zwierzęcym. Zastrzyki te podaje się w okolice kurzych łapek, bruzd nosowo-wargowych, czy też gładzizny czoła.

Niestety miejscowe podanie kolagenu działa tylko na określoną partię twarzy, natomiast zażywanie go w postaci suplementu - np. Collagenics -  sprawia, że dobroczynne działanie odczuwa cały organizm. Doskonale działają również profesjonalne kosmetyki z kolagenem. Kiedyś sądzono, że nie ma on możliwości działać dzięki zastosowaniu zewnętrznemu. Dzisiaj wiemy już, że jego cząsteczki są mniejsze niż pory ludzkiej skóry. Dodatkowo też w procesie produkcji rozpada się na mniejsze peptydy i dzięki temu jest w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry i stymulować jej odnowę.

Efekty stosowania kolagenu


Systematyczne stosowanie kolagenu sprawia, że skóra wygładza się, napina i jest pobudzona do odnowy. Dzięki dodatkowemu kolagenowi organizm dostaje sygnał do tego, żeby produkować więcej tego składnika samodzielnie. To natomiast wpływa na szybką regenerację skóry trądzikowej lub zniszczonej zabiegami chirurgicznymi. Kolagen przyczynia się również do zatarcia brzegów blizn i redukcji przebarwień, które dodatkowo postarzają naszą twarz.



Bibliografia:

S.A Bateczko, T.A. Andryjuk, Kolagen. Eliksir piękności i zdrowia, Czerwona Ruta-Turs, Kijów 2006.
Siergiej A. Batieczko - doktor nauk medycznych. Zakończył Czernowicki Instytut Medyczny. Członek Zarządu Stowarzyszenia lekarzy Ukrainy, członek Rady Ukraińskiej Federacji Organizacji społecznych poparcia ochrony zdrowia społeczności cywilnej. Z inicjatywy S.A. Batieczko zostały opracowane strategie doskonalenia systemów zaopatrzenia lekarskiego, zarządzania jakością pomocy lekarskiej, programów profilaktycznych i zdrowotnych. Odbywał staże w Niemczech, Ameryce, Chinach, Japonii, Szwajcarii. Został nagrodzony międzynarodowym orderem Laury Chwały - w 2003 roku, za aktywny udział w międzynarodowej współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i wdrażania nowych technologii medycznych.

Leave a Reply